fbpx

Printsport Oy was established in 1997. Our workshop is located in Lievestuore, Central Finland.

Our services:

  • Rally and Circuit Racing maintenance & support service
  • Maintenance, adjustment and rental of race cars
  • Practical functions and coaching of driver projects
  • Spare parts and accessories for several race car brands
  • Suspension components and transmission maintenance services

We are a certified ZF Sachs partner.

Contact us for more information

Rally Cars for rent

Skoda Fabia R5 & Volkswagen Polo R5 available for rent in active events:

Rally Sweden 2020
FRC Vaakuna Rally 2020 (Finland)

Cars available for rally, professional team with best possible cars to make a good and successful event.

Competetive package available for both sport and business drivers with pre-event testing and shakedown.

For quotes and more info please contact

Eero Räikkönen
eero@printsport.fi
+358 40 301 1401

Printsport Junior Cup rallisarjassa pääpalkintona 100ek-km ralli R5-autolla sekä rahapalkinto

Printsport Racing järjestää kaudella 2020 Junior Cup rallisarjan, jonka tarkoitus on auttaa nuoria Rallin SM‐sarjassa kilpailevia kuljettajia ja motivoida heitä osallistumaan Ralli SM‐sarjaan. Ajatus uudesta kilpasarjasta syntyi Arctic Lapland Rallissa, jossa Printsport Racingin Eero Räikkönen sai kilpailijoilta toivomuksen järjestää rallisarja, jonka palkinto olisi vähintäänkin houkutteleva.

– Kilpailijoiden toive oli sellainen, että päätimme siihen vastata ja näin pikaisella aikataululla syntyi Printsport Junior Cup, johon osallistumisoikeus on jokaisella AKK:n lisenssin omaavalla Suomen kansalaisella, joka on ensimmäiseen sarjan osakilpailuun startatessa alle 30v. Sarjaan voi osallistua vain SM3-luokan autolla ja ajettavat osakilpailut ovat Ralli SM-sarjan kilpailut SM Vaakuna rallista eteenpäin, Räikkönen kertoo.

– Ilmoittautumismaksua sarjaan ei ole ja kolme parhaiten pisteitä kerännyttä palkitaan vähintään rahapalkinnolla ja Michelin rengastuella. Lisäksi sarjan voittajalle on luvassa 50ek-km testipäivä sekä 100ek-km ralli Suomessa R5-autolla sisältäen logistiikan, testitien, huollot, renkaat 14kpl, polttoaineet ja vakuutukset. Huomioitavaa on myös se, että voittajalla on oikeus halutessaan myydä R5‐testi ja ‐kisapalkinto edelleen ja käyttää näin saadut rahat parhaaksi katsomallaan tavalla, joka edistäisi paremmin uraa tai harrastusta, Räikkönen jatkaa.

HOX HOX !! Ensimmäisen osakilpailun eli SM Vaakuna rallin ilmoittautuminen päättyy 27.1.2020 klo 21:00, joten nopeat liikkeet ovat aina näyttäviä!

Printsport Oy

Hohontie 10
41400 Lievestuore
Finland
VAT-ID: FI1105390-9
We’re open on weekdays 7-16 and other times as agreed.

Read here the written description of the processing of personal data by Printsport Oy in accordance with EU Data Protection Regulation (EU) 2016/679.

Eero Räikkönen

CEO / GM
tel. +358 40 301 1401
email. eero@printsport.fi

Sami Lohman

Spare parts & shipping
tel. +358 40 301 1412
email. sami@printsport.fi

Elmeri Mäki-Kulmala

Spare parts & shipping
tel. +358 40 301 1400
email. elmeri@printsport.fi

Emilia Räikkönen

Office
tel. +358 40 301 1408
email. emilia@printsport.fi

Kirsi Räikkönen

Catering
tel. +358 40 301 1410
email. kirsi@printsport.fi

Ville Uusitalo

Mechanic
tel. +358 40 301 1411
email. ville@printsport.fi

Kimmo Siekkinen

Mechanic
tel. +358 40 301 1417
email. kimmo@printsport.fi

Markus Paananen

Mechanic
tel. +358 40 301 1403
email. markus@printsport.fi

Juuso Tukiainen

Mechanic
tel. +358 40 301 1406
email. juuso@printsport.fi

Indrek Kors

Mechanic
tel. +358 40 301 1418
email. indrek@printsport.fi

Lassi Härkönen

Mechanic
tel. +358 40 301 1416
email. lassi@printsport.fi

Joonas Nieminen

Mechanic
tel. +358 40 301 1407
email. joonas@printsport.fi

Tässä Printsport Racing Junior Cup 2020 säännöt.

HOX HOX !! Ensimmäisen osakilpailun eli SM Vaakuna rallin ilmoittautuminen päättyy 27.1.2020 klo 21:00, joten nopeat liikkeet ovat aina näyttäviä!

Tervetuloa mukaan!
Eero Räikkönen
+358 40 301 1401
eero@printsport.fi

2

Printsport Junior Cup 2020

Printsport Racing järjestää Ralli SM-sarjan yhteydessä ajettavan CUP-kilpailun nuorille kuljettajille, jotka ovat jääneet Tulevaisuuden Tähti -kategorian ulkopuolelle.

Lue lisätietoja: http://www.printsport.fi/#events

Laadukas kuvakirja @RalliSM kaudesta 2019 on juuri saatu painosta. Yli 250-sivuinen kirja pitää sisällään kotimaista arvosarjaa kiertäneiden valokuvaajien parhaat otokset.
#vahvasuositus #omalehmäojassa

300 #SKODA R5 cars delivered so far: #ŠKODA Motorsport director Michal Hrabánek (right) handed over together with Šárka Králová (customer support) the 300th rally car, a ŠKODA FABIA R5 evo, to Eero Räikkönen, Team Principal of @PrintsportFI @eWRCresults @OfficialWRC #WRClive

Load More...
Open chat